Agenda

Printable Agenda

MONDAY, APRIL 22

Start

End

LOCATION

TOPIC

(SATERN links are provided for courses requiring registration.)

SPEAKER

8:00 AM

10:00 AM

B3 Auditorium

Asbestos Awareness

Tracy Avant

8:00 AM

12:00 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Bryan Morris

9:00 AM

10:00 AM

B1/E100D

Suicide Awareness

Tammie Yancey

10:30 AM

11:30 AM B8 Auditorium SAC Kickoff Glenn Rioux

12:30 PM

4:30 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Ron Solomon

1:00 PM

2:00 PM

B34/W150

Boater Safety; Coast Guard Topic

Don Goff

1:00 PM

3:00 PM

B28/E210

Fire Extinguisher Training

Art Gavin

1:00 PM

3:00 PM

B1/E100D

Hazardous Waste Training

Leo Hrybyk

1:30 PM

2:30 PM

B1/E100H

Evacuating Persons with Disabilities

Jon Davis

1:30 PM

2:30 PM

B3 Auditorium

Problem Trends at GSFC

Becky Pike

2:00 PM

3:00 PM

B33/H114

Identity Theft

Robert Hyde

2:00 PM

4:00 PM

B1/E100E

Self-Defense

Asher Smith and Mike Comberiate

2:30 PM

3:30 PM

B34/W150

ESD Awareness & Events

Eric Borrero

3:30 PM

5:00 PM

B3 Auditorium

Fire Fighting at the Pentagon on 9/11

Brent Warner (Brian Roberts)

 

TUESDAY, APRIL 23

Start

End

LOCATION

TOPIC

(SATERN links are provided for courses requiring registration.)

SPEAKER

8:00 AM

10:00 AM

B28/E210

Fire Extinguisher Training

Art Gavin

8:00 AM

12:00 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Bryan Morris

9:00 AM

10:00 AM

B1/E100H

Basic Floor Warden Training

Jon Davis

9:00 AM

10:30 AM

B8 Auditorium

Code 500 Standdown

Frank Coleman

9:00 AM

10:30 AM

B34/W150
B33/H114 Webcast

Code 600 Standdown

John Valliant / Mike McMichen

9:00 AM

10:00 AM

B1/E100D

Substance Abuse

Tammie Yancey

10:00 AM

11:00 AM

B3 Auditorium

Code 300 Standdown

Pat Hancock

10:30 AM

11:30 AM

B1/E100H

Floor Warden/Shelter-In-Place

Jon Davis

11:00 AM

12:00 PM

B1/E100D

Quality Engineering: More than MIPs

Andrew Glendening

11:00 AM

12:00 PM

B8 Auditorium

Code 200 Standdown

Vince Williams

12:30 PM

4:30 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Ron Solomon

1:00 PM

2:00 PM

B8 Auditorium

Code 400 Standdown

Bill Glenn

1:00 PM

2:00 PM

B33/H114

PVS Panel - Q&A Session

Justin Mielcarek

1:00 PM

2:00 PM

B1/E100E

Safety Culture

Krystal Kennedy

1:00 PM

2:30 PM

B1/E100D

Integrated Contingency Plan

Howard Syvarth

1:00 PM

3:00 PM

B28/E210

Fire Extinguisher Training

Art Gavin

1:30 PM

2:30 PM

B3 Auditorium

Backs, Brains & Breakrooms

Dr. Louis Crivelli

2:00 PM

3:00 PM

B1/E100H

Supervisor Safety

Frank Coleman

2:30 PM

3:30 PM

B1/E100E

MetCal Program

Tray Eason

2:30 PM

4:00 PM

B34/W150

Active Shooter

Madison Townley

2:30 PM

3:30 PM B33/H114 Ergonomics 101: Working and Living Pain Free Sonia Paquette

 

WEDNESDAY, APRIL 24

Start

End

LOCATION

TOPIC

(SATERN links are provided for courses requiring registration.)

SPEAKER

8:00 AM

10:00 AM

B28/E210

Fire Extinguisher Training

Art Gavin

8:00 AM

12:00 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Bryan Morris

9:00 AM

10:00 AM

B1/E100H

Basic Floor Warden Training

Jon Davis

9:00 AM

10:00 AM

B1/E100E

Stormwater Pollution Prevention Plan

Lauren Wicklund

9:00 AM

10:30 AM

B34/W150

Active Shooter

Madison Townley

9:00 AM

10:30 AM

B1/E100D

Basic Cryogenic Safety

Justin Mielcarek

10:00 AM

11:00 AM

B33/H114

Home Health Hazards & Renovations

Sue White

10:30 AM

11:30 AM

B1/E100E

Lean Six Sigma: Case Studies

Mark Bollard

10:30 AM

11:30 AM

B8 Auditorium

Code 700 Standdown

Charles Morrison

10:30 AM

11:30 AM

B1/E100D

Oxygen Deficiency

Justin Mielcarek

12:30 PM

4:30 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Ron Solomon

1:00 PM

2:00 PM

B33/H114

Ladder Safety

Dave Francis

1:00 PM

3:00 PM

B8 Auditorium

Safety Jeopardy

Steve Shinn

1:00 PM

3:00 PM

B28/E210

Fire Extinguisher Training

Art Gavin

1:00 PM

3:00 PM

B1/E100D

Hazardous Waste Training

Leo Hrybyk

1:30 PM

2:30 PM

B1/E100H

Evacuation Do's and Don’ts

Jon Davis

1:30 PM

3:30 PM

B3 Auditorium

GSFC Case Study

Steve Lilley, Mike Veins, Jeanette Plante

2:30 PM

4:00 PM

B33/H114

Pet Safety

Krystal Kennedy

3:00 PM

4:00 PM

B34/W150

Lithium Ion Safety

Mike Milbert

Displays

9:00 AM 2:00 PM B8 West Parking Lot SafGuard Shoe Truck

Joe Dvorak

11:00 AM 1:00 PM B21 Cafeteria For Eyes Optical

Robert Abrson

11:00 AM 1:00 PM B21 Cafeteria

GIDEP

Ed Rutkowski
11:00 AM 1:00 PM B21 Cafeteria

NSB Booth

Mike Lipka
11:30 AM 1:00 PM B8 West Parking Lot

Shred-It Truck

 
11:30 AM 1:00 PM B21 Cafeteria Department of Public Works

Luisa Robles

11:30 AM 1:00 PM

B21 Cafeteria

NSRS Eric Raynor

 

THURSDAY, APRIL 25

Start

End

LOCATION

TOPIC

(SATERN links are provided for courses requiring registration.)

SPEAKER

8:00 AM

4:00 PM

B28/E210

High Pressure Operator

Mike Bullinger

8:00 AM

12:00 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Bryan Morris

8:00 AM

4:00 PM

B1/E100E

NFPA 70E

Marty Schumaker

8:30 AM

10:30 AM

B1/E100D

Hazardous Waste Training

Harry Stein

9:00 AM

10:00 AM

B3 Auditorium

Healthy Lessons Learned On the 50 Yard Line!

Dr. Alan Sokoloff

9:00 AM

10:00 AM

B8 Auditorium

Code 100 Standdown

John Pak

9:00 AM

10:30 AM

B1/E100H

Respiratory Protection

Olu Ajakaiye

10:00 AM

11:00 AM

B34/W150

Writing Good Procedural Requirements

Dann Brown

10:00 AM

12:00 PM

B33/H114

Self-Defense

Asher Smith

10:30 AM

11:30 AM

B3 Auditorium

Electrical Safety Planning, Get it Right the 1st Time

Joe Morrell

11:00 AM

12:00 PM

B1/E100D

Assuring Competency of Personnel / CerTrak

Becky Pike / Frank Coleman

11:00 AM

12:00 PM

B8 Auditorium

Deskercize

Lucas Braga

12:30 PM

4:30 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Ron Solomon

1:00 PM

2:00 PM

B1/E100H

Basic Floor Warden Training

Jon Davis

1:00 PM

2:00 PM

B1/E100D

Ergonomics

Kathleen Hilshew

1:00 PM

2:00 PM B8 Auditorium The Power of Produce Margo Calkin

1:00 PM

2:30 PM

B3 Auditorium

Cancer Prevention and Early Detection with Added Information on Nicotine Addiction and E-Cigarettes

Tuesday Tynan

2:00 PM

3:00 PM

B33/H114

Safety Culture

Krystal Kennedy

2:30 PM

3:30 PM

B1/E100D

Office Safety for Supervisors

Art Gavin

2:30 PM

3:30 PM

B1/E100H

Floor Warden/Shelter-In-Place

Jon Davis

2:30 PM

4:00 PM

B8 Auditorium

Cyber Enabled HUMINT

Chris Breil

 

FRIDAY, APRIL 26

Start

End

LOCATION

TOPIC

(SATERN links are provided for courses requiring registration.)

SPEAKER

8:00 AM

12:00 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Bryan Morris

9:00 AM

10:30 AM

B1/E100D

Basic Cryogenic Safety

Justin Mielcarek

9:00 AM

12:00 PM

B1/E100E

Electrical Safety/Arc Flash

Art Gavin

9:00 AM

10:30 AM

B1/E100H

Hearing Conservation

Olu Ajakaiye

9:30 AM

10:30 AM

B3 Auditorium

Traffic Safety, A Reconstructionist Perspective

Natalie Heidzig

9:30 AM

10:30 AM

B34/W150

Reporting Safety Issues

Linda Glusing

10:30 AM

11:30 AM

B1/E100D

Oxygen Deficiency

Justin Mielcarek

11:00 AM

12:00 PM

B3 Auditorium

Automotive Safety – Let’s Review Our Driving Habits and Make Changes to Reduce Risk

Ken Blumenstock / Mary Collins

11:00 AM

12:00 PM

B34/W150

What Happens When You Have a Disease Doctors Can’t Diagnose Such as Chronic Fatigue Syndrome

Esteban Morales

12:30 PM

4:30 PM

B1/E100B

First Aid/CPR

Ron Solomon

1:00 PM

1:30 PM Bldg 1/E100D GIDEP Edward Rutkowski

1:00 PM

2:30 PM

B34/W150

Pet Safety

Krystal Kennedy